Prevencia detskej obezity

Najnovšie dáta zbierali vedci v teréne od mája do júna 2018 po celom Slovensku. Navštívili viac ako 100 škôl, oslovili 10 000 školákov, pričom takmer u 1000 z nich zmerali i zloženie tela a telesnú zdatnosť. Výskumníci sa v štúdii Health Behaviour in School Aged Children pýtali 11, 13 a 15. ročných žiakov, ako vyzerá ich život. Šokujúci je najmä údaj o výskyte obezity na Slovensku. Síce žiaci povedali, že pijú menej sladených nápojov a jedia viac zeleniny a ovocia ako v minulosti, no podľa štúdie trpí obezitou tretina 11-ročných detí chlapcov aj dievčat. Podľa štúdie má viac ako polovica školákov nízku úroveň funkčnej zdatnosti.

Tieto zistenia sú podľa autorov štúdie alarmujúce. Pomôcť by podľa nich mohlo, ak by sa zaviedli pravidelné fyzické aktivity, napríklad aktívne prestávky alebo takzvaný aktívny transport, deti by tak do školy mohli chodiť pešo alebo na bicykli. Nielenže deti trpia nadváhou, ale problém je aj to, že sa nehýbu. Medzinárodné odporúčania hovoria, že deti by sa mali hýbať aspoň 60 minút denne. Ale 70 percent školákov to nespĺňa. Až dve tretiny školákov nemajú fyzickú kondíciu.

Zdroj:

Health Behaviour in School-aged Children | Medzinárodná štúdia o zdraví a so zdravím súvisiacom správaní 11-, 13- a 15-ročných školákov (hbscslovakia.com)